Category Archives: آرشیو اخبار

  • ۰

پرده‌های آهنین سرمایه گذاری در سبزوار کنار زده شد /سبزوار برای حضور سرمایه گذاران فرش قرمزی پهن کرده است

شهرستان سبزوار از دیر باز به عنوان منطقه‌ای تجاری و اقتصادی محسوب شده است. قرار گیری این شهرستان در مسیرجاده ابریشم در گذشته و در مسیر جاده بین المللی تهران-مشهد و آسیای میانه سبب شده تا این شهرستان از موقعیت مناسبی نسبت به سایر شهرستان‌های اطراف خود برخوردار باشد. قدمت تاریخی، وجود ۵۴ هزار هکتار اراضی زارعی و باغی، رتبه برتر در زمینه پرورش دام، طیور، عسل، گیاهان دارویی و شیلات، قدمت ۶ هزار سال و شناسایی حدود ۹۴۷ میلیون تن ذخایر معدنی، سبزوار را در زمره شهرستان‌های برتر استان خراسان رضوی قرار داده است. با وجود منابع خدادادی و ظرفیت‌های سرمایه گذاری در سبزوار، اما سرمایه گذاران رغبت زیادی برای سرمایه گذاری در شهرستان نشان نمی‌دادند. در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای جلب و جذب سرمایه گذاران در شهرستان شده است. انتصاب احمد براداران به عنوان معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه، انتخاب رمضانعلی سبحانی فر به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون صنایع و معادن، استقرار تیم مدیریتی با درایت در معاونت مالی و برنامه ریزی فرمانداری به مدیریت حسن پارسی پور و استقرار دفتر سرمایه گذاری شهرستان سبب شد، تا امروز روند جذب و جلب سرمایه گذاران به سبزوار سرعت بیشتری بگیرد. سبزوار در استان اولین شهرستانی بود که بعد از مرکز استان اقدام به اخذ مجوز و راه اندازی دفتر سرمایه گذاری کرد. مدیریت این دفتر برعهده حسن پارسی پور با مدرک تحصیلی دکترای برنامه ریزی شهری قرار دارد و فعالیت‌های آن نیز توسط سید فرشید موسوی زاده و همکارانشان به عنوان کارشناس، پیگیر امر جذب سرمایه و سرمایه گذار هستند. وی هم اکنون معاون برنامه ریزی فرمانداری سبزوار است. از مهمترین فعالیت او می‌توان به تدوین سند توسعه شهرستان نیز اشاره کرد که به عنوان یک الگو برای سایر شهرستان‌های استان خراسان رضوی مورد توجه قرار گرفت. قائم مقام ریاست ستاد باز آفرینی شهری شهرستان سبزوار از دیگر فعالیت‌های اوست که در گزارشی مفصل به این موضوع در آینده‌ای نزدیک خواهیم پرداخت. گزارش ذیل گفت وگو با شخصی است که در حوزه جلب سرمایه گذاری در سبزوار تلاش زیادی کرده است.

** احصاء نشدن ظرفیت‌های سرمایه گذاری سبزوار

مدیر  اجرایی دفتر سرمایه گذاری سبزوار در گفت وگوی اختصاصی با هفته نامه ستاره شرق با اشاره به موانع سرمایه گذاری در این شهرستان اظهارداشت: یکی از مهمترین موانع سرمایه گذاری در شهرستان احصاء نشدن ظرفیت بخش‌های مختلف سرمایه گذاری در شهرستان بود.

حسن پارسی پور با بیان اینکه بانک اطلاعاتی مناسبی در زمینه شناسایی ظرفیت‌های سرمایه گذاری در شهرستان وجود نداشت، تصریح کرد: سند توسعه شهرستان در راستای معرفی پتانسیل‌های شهرستان تدوین شد که کمک بزرگی  در این زمینه به ما کرد.

وی با بیان اینکه همزمان با تدوین سند توسعه، ظرفیت‌های شهرستان در حوزه سرمایه گذاری نیز احصاء شد، عنوان کرد: آماده نبودن بستر مناسب سرمایه گذاری از قبیل اطلاع نداشتن از فرآیندها، نداشتن ارتباط با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، مشکلات اقتصادی کشور که در زمان تحریم‌ها رخ داد و روی شهرستان نیز تأثیر گذاشت، از جمله مشکلات و موانع سرمایه گذاری در سبزوار است.

**ذهنیت‌های منفی نسبت به سرمایه گذاری در سبزوار

پارسی پور با اشاره به برخی ذهنیت‌های منفی نسبت به سرمایه گذاری در سبزوار خاطرنشان کرد: در گذشته اینطور مطرح شده بود، مسئولان شهرستان همکاری لازم را با سرمایه گذاران ندارند و اغلب به جای تلاش برای پیشرفت اهداف سرمایه گذاری،سنگ اندازی می‌کنند.

وی عنوان کرد: این ذهنیت‌های منفی باعث شده بود تا سرمایه گذاران نه تنها رغبتی برای سرمایه گذاری نداشته باشند، گاهی دوستانشان را نیز از سرمایه گذاری در شهرستان منع می‌کردند.

** دفتر سرمایه گذاری

معاون مالی و برنامه ریزی فرمانداری سبزوار با اشاره به راه اندازی دفتر سرمایه گذاری‌ها درسبزوار اظهارداشت: دفتر سرمایه گذاری شهرستان با هدف احصا، معرفی و تمرکز روی ظرفیت‌های شهرستان درقالب چهار گروه و کمیته تخصصی شامل صنعت و معدن، کشاورزی، سرمایه گذاری در مباحث شهری و گردشگری ایجاد شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های مختلف در دفتر سرمایه گذاری با حضور مدیران شهرستان و توجیه آنان در زمینه جلب و جذب سرمایه گذاران افزود: بستر سازی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی در سطوح شهرستانی و استانی و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع موانع سرمایه گذاری در شهرستان از جمله موضوعاتی است که دراین نشست‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

پارسی پور خاطرنشان کرد: همچنین در این نشست‌ها طرح‌های ارائه شده از سوی سرمایه گذاران بررسی و بر پاسخگویی استعلام‌ها توسط ادارات شهرستان و در صورت نیاز ازاستان تاکید شده است.

معاون مالی و برنامه ریزی فرمانداری سبزوار ادامه داد: همچنین کارشناسانی در حوزه‌های مختلف و مرتبط با سرمایه گذاری در ادارات شهرستان شناسایی و احکامی نیز برای آنها صادر شد تا روند جلب، جذب و ارائه خدمات به سرمایه گذار درشهرستان تسریع یابد.

وی افزود: در راستای تسهیل در روند سرمایه گذاری نیز این کارشناسان دوره‌های آموزشی مختلفی را طی می‌کنند که در یکی از این دوره‌ها، دیداری با مسئولان مرکز خدمات سرمایه گذاری استان برگزار شد و  تعداد زیادی از رابطان دفتر سرمایه گذاری‌ها به این جلسه شرکت کردند تا آموزش‌های لازم را  به عنوان رابطان دفتر سرمایه گذاری درجهت هماهنگی و همکاری بیشتر با سرمایه گذاران  و با هدف کوتاه شدن فرآیندهای صدور مجوز و تسهیل امور سرمایه گذاری طی کنند.

پارسی پور با بیان اینکه شهرستان در زمینه صنایع به ویژه صنایع معدنی،صنایع تبدیلی و فرآوری در حوزه کشاورزی، شهری، گردشگری و روستایی  ازظرفیت های خوبی برخوردار است، افزود: طرح‌های زیادی در این زمینه توسط سرمایه گذاران ارائه شده که در دست بررسی قرار دارد و  امید است با تعاملاتی که در این حوزه وجود دارد بتوانیم گام‌های خوبی برای تحقق این طرح‌ها برداریم.

مدیر اجرایی دفتر سرمایه گذاری‌ شهرستان سبزوار افزود: تلاش ما این است که  پروژه‌ها را خوب هدایت کنیم که در یک مدت زمان کوتاهی به نتیجه برسد و این موضوع در امر سرمایه گذاری اهمیت فراوانی دارد، چراکه باعث برطرف شدن ذهنیت منفی نسبت به سرمایه گذاری در شهرستان می‌شود و سرمایه گذار به این نتیجه می‌رسد که سبزوارشهری قابل اعتماد برای این امر است.

وی با اشاره به اجرای پروژه گلخانه مکانیزه در محدوده روستای کسکن از توابع بخش مرکزی سبزوار افزود: این طرح یکی از نمونه‌ترین پروژه‌های سرمایه گذاری در شهرستان است که با تلاش دفتر سرمایه گذاری محقق شد، استعلامات این طرح با همکاری مسئولان به سرعت اخذ شد و در جلسه‌ای که با سرمایه گذار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بحث خلع ید زمین نداشته باشیم و پروژه در مدت زمان کوتاهی فعلاً در فاز یک در زمینی به متراژ ۴۰۰ متر مربع اجرا و در حال حاضر مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ نشست در این دفتر در جهت رفع موانع و تسهیل سرمایه گذاری در شهرستان برگزار شده است، عنوان کرد: تاکنون ۲۵ طرح در کمیته‌های مختلف دفتر سرمایه گذاری‌های شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و هر پروژه پس از بررسی و نیاز سنجی وارد مرحله اخذ استعلام و اجرا می‌شود.

پارسی پور تدوین کتابچه معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری شهرستان را از دیگر اقدامات این دفتر برشمرد.

**سند توسعه، چراغ راه سرمایه گذاری در شهرستان

پارسی پور با بیان اینکه سند توسعه شهرستان با هدف شناسایی و شناخت ظرفیت‌های سرمایه گذاری، موانع و مشکلات تهیه و تدوین شد گفت: این سند به عنوان چراغ راهی برای مباحث توسعه‌ای در دفتر سرمایه گذاری‌های شهرستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ما در سند توسعه شهرستان به نوعی به دنبال سرمایه گذاری و ارتقاء شاخص‌های سرمایه گذاری و پروژه‌هایی شناسایی شده هستیم که با توجه به این موضوع پرونده‌هایی نیز در این زمینه تشکیل شده است و سعی کردیم تا از تسهیلاتی که دولت در حوزه سرمایه گذاری اختصاص داده است، بهره گرفته شود.

وی عنوان کرد: تاکنون در بخش سرمایه گذاری در روستا توانسته‌ایم از تسهیلات خوبی بهره ببریم و نتایح خوبی نیز از این سرمایه گذاری‌ها گرفته شده است.

معاون مالی و برنامه ریزی فرمانداری سبزوار با بیان اینکه سبزوار دومین شهر معدنی استان خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد:  در این حوزه در تلاش هستیم تا با جذب سرمایه گذاران زمینه برای احیا معادن و احداث کارخانه‌های فرآوری و صنایع تبدیلی فراهم شود.

وی افزود: در همین راستا طرح احداث نخستین کارخانه فروسیلکو منگنز با همراهی نماینده مردم سبزوار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و جذب سرمایه گذار خارجی(چینی) با سرمایه گذاری ۵ میلیون دلار و ظرفیت اشتغال ۱۵۰ نفر در محدوده روستای شهرسوخته در دستور کار قرار گرفت که استعلام‌ها و مجوز این طرح اخذ و با واگذاری زمین،  سرمایه گذار هم اکنون در حال فراهم سازی مقدمات برای اجرای پروژه است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش معدن دارای ارزش افزوده و اشتغال مناسب برای شهرستان است، ادامه داد: طرح دیگری نیز با همراهی سرمایه گذار چینی در زمینه احداث کارخانه فرو سیلیکو منگنز درحال پیگیری است که سرمایه گذار در حال تهیه، تدوین طرح و ارائه طرح برای اخذ مجوزو استعلام‌های لازم است که به زودی زمینه برای اجرای این طرح در محدوده بخش روداب سبزوار  فراهم می‌شود.

پارسی پور با بیان اینکه امروز دولت نگاه ویژه‌ای رونق اشتغال در روستاها دارد، اظهارکرد: یکی از ظرفیت‌های موجود در روستاها، احداث صنایع تبدیلی است که در این زمینه سعی شد تا از تسهیلات اختصاص داده شده دولت برای اجرای این طرح، جلب و جذب سرمایه گذاران به نحو مطلوبی استفاده شود.

وی افزود: در سند توسعه به افزایش توانمندی و شتاب به بخش صنعت شهرستان به عنوان یکی از مهمترین ارکان موثردر رشد اقتصادی شهرستان توجه ویژه‌ای شده است و از این رو تلاش می‌شود تا سهم صنعت در این بخش افزایش یابد که به  همین منظور، عمده پرونده‌هایی که برای پروژه‌ها در دفتر سرمایه گذاری‌های شهرستان تشکیل و تکمیل می‌شود در این حوزه است.

مدیر اجرایی دفتر سرمایه گذاری‌های سبزوار خاطرنشان کرد: از دیگر  اهداف سند توسعه موضوع احداث شهرک قطعه سازی در جهت ساماندهی فعالان صنفی این حوزه به عنوان سومین شهرک صنعتی شهرستان است که در همین راستا نشست‌هایی با اتاق اصناف سبزوار و مدیریت شهرک‌های صنعتی استان برگزار شده و امید است با رفع موانع، مشکلات موجود و ایجاد بستر مناسب زمینه برای ایجاد این مجموعه صنعتی در شهرستان فراهم شود.

پارسی پور در پایان گفت: با تلاش مدیریت سیاسی شهرستان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، اصناف، بازاریان، افراد مؤثر، دلسوز و همراهی دانشگاه‌ها زمینه برای توسعه سبزوار در حوزهای مختلف فراهم شده است. امروز می‌توان به جرات گفت پرده‌های آهنین سرمایه گذاری در سبزوار کنار رفته و تلاش شده تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی زمینه برای سرمایه گذاری در شهرستان فراهم شود. این تلاش‌ها باعث شده تا امروز سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در سبزوار ذهنیت منفی نداشته باشند، می‌توان گفت امروز سبزوار برای حضور سرمایه گذاران فرش قرمزی پهن کرده و هیچ سرمایه گذاری با دست خالی از این شهر نخواهد رفت.


  • ۰

سهم ۱۰۵۰میلیون دلاری استان خراسان رضوی از جذب سرمایه گذاری خارجی کشور

مدیر کل امور اقتصادی ودارایی خراسان رضوی:

سهم ۱۰۵۰میلیون دلاری استان خراسان رضوی از جذب سرمایه گذاری خارجی کشور

سید مهدی رمضانی در کارگروه سیاست گذاری رفع موانع سرمایه گذاری که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری ومدیران دستگاه های اجرایی برگزار شد گفت بر اساس برنامه ششم توسعه کشور جذب سالانه ۱۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی مستقیم تکلیف شده است که در برش استانی سهم استان خراسان رضوی ۱۰۵۰ میلیون دلار می باشد

دکتر رمضانی با اشاره به برنامه ششم توسعه اظهار داشت: بر اساس این برنامه ارتقاءهایی در شاخص های اقتصادی دیده شده که به عنوان مثال رشد اقتصادی ۸ درصدی و کاهش ۴ واحد درصدی در نرخ بیکاری هدف گذاری شده است. وی افزود: رسیدن به این اهداف نیازمند تامین منابع مالی است که در جدول تامین مالی برنامه ششم پیش بینی شده سالانه متوسط ۷۷۰ هزار میلیارد تومان منابع مالی از محل های مختلف مانند اعتبار تملک سرمایه ای بودجه، تسهیلات بانکی ، صندوق توسعه ملی ،بازار سرمایه وآورده اشخاص حقیقی و تامین مالی و سرمایه گذاری خارجی نیاز است که ۲۵ درصد ان باید از محل تامین مالی و سرمایه گذاری خارجی تامین شود. مدیر کل امور اقتصادی ودارایی با اشاره به اصلاحیه ماده ۷ قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ بیان داشت: بر اساس این قانون چنانچه متقاضی یک فعالیت اقتصادی اعتراض یا شکایتی نسبت به هریک از فرایندهای صدور مجوز از مراجع صدور مجوز در دستگاههای اجرایی داشته باشند، می توانند آنرا به صورت کتبی به استانداران یا بالاترین مقام اجرایی وزارتخانه مربوط ارسال نمایند. وی افزود: در مقطعی خلاء قانونی در رسیدگی به این شکایات وجود داشت ، ولی بر اساس دستور استاندار محترم رسیدگی به این شکایات به کارگروهی متشکل از اعضای سابق ستاد سرمایه گذاری تفویض شده است و در این کارگروه رسیدگی می شود.

دکتر رمضانی افزود: با توجه به اینکه دبیرخانه این کارگروه در اداره کل امور اقتصادی ودارایی می باشد سرمایه گذاران می توانند به صورت الکترونیکی با مراجعه به درگاه پنجره واحد سرمایه گذاری استان ویا به صورت کتبی شکایات خود را مطرح نمایندکه پس از بررسی اولیه موضوع و در صورت مرتفع نشدن مشکل به کارگروه سیاست گذاری ورفع موانع سرمایه گذاری ارجاع خواهد شد.

درادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز با اشاره به وظیفه سنگین استان در جذب سرمایه گذاری خارجی اظهار داشت : در قانون بودجه سال ۹۶ در ردیف های فنی واعتباری جهت خلق منابع داخلی در استان امکاناتی دیده شده است .وی افزود: بر اساس آن منابع موجود در سیستم بانکی استان خیلی پویا تر از سنوات قبل شده ومیزان اعتبار این ردیف ها باعث تحرک قابل توجهی در منابع مالی استان خواهد شد.

محمد مهدی مروج الشریعه با تاکید بر تلاش دستگاه های اجرایی در جذب رقم تعیین شده استان در سرمایه گذاری خارجی بیان داشت : سهم دستگاه های مختلف در جذب رقم مذکور مشخص شده است فقط دستگاههای اجرایی باید به دنبال شناسایی وجذب سرمایه گذاران خارجی بروند .وی اقداماتی از جمله برگزاری همایش و نمایشگاه فرصتهای سرمایه گذاری، برگزاری کارگاه های آموزشی با هدف تبیین قانون تشویق و حمایت از سرمایه گذاری خارجی و راهکارهای جذب سرمایه گذاری خارجی توسط بخش خصوصی، حضور در نمایشگاه ها و رویدادهای سرمایه گذاری ملی و بین المللی، حضور فعال در اعزام و پذیرش هیئت های سرمایه گذاری، بازاریابی بین الملل فرصت های سرمایه گذاری، تکمیل فاز اول الکترونیکی شدن فرآیندهای صدور مجوز در کارگروه زیربنائی،شناسائی و بروز رسانی فرصتهای سرمایه گذاری، شناسائی، اصلاح یا حذف قوانین و مقررات و فرآیندهای مزاحم و یا مخل کسب و کار در استان را از دیگر برنامه های اصلی مرکز خدمات سرمایه گذاری در سال جاری دانست.
در پایان جلسه دکتر مروج الشریعه معاون ضمن تقدیر از زحمات صورت گرفته در مرکز خدمات سرمایه گذاری استان از مدیران استان خواست تا حداکثر تلاش خود را در شفاف و کوتاه نمودن فرآیند ها بکارگیرند و زمینه ورود سرمایه گذاران خارجی به آن دسته از حوزه هایی که منجر به تضعیف بازار داخلی نگردیده و می تواند باعث رونق تولید و اقتصاد استان و افزایش اشتغالزایی شود ، را فراهم سازند.

 


  • ۰

در دولت تدبیر و امید ۲۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در خراسان رضوی مصوب شده است.

مدیر کل امور اقتصادی ودارایی خراسان رضوی گفت از ابتدای استقرار دولت تدبیر و امید ۲۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در این استان مصوب شده است. سید مهدی رمضانی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود ۴۰ درصد کل سرمایه گذاری خارجی انجام شده در این استان از ابتدا تا کنون، در دولت تدبیر و امید محقق شده است. وی با اشاره به اینکه تا کنون ۱۶۷ مجوز سرمایه گذاری خارجی با سرمایه مصوب ۵۵۸ میلیون دلار در استان خراسان رضوی صادر شده است، تصریح کرد ۴۰ درصد از سرمایه های های مصوب و ۳۵ درصد از کل طرح های سرمایه گذاری خارجی استان مربوط به سال ۱۳۹۲ تا کنون بوده است. مدیر کل امور اقتصادی ودارایی خراسان رضوی ادامه داد  در سال ۱۳۹۵ بیست و دو طرح سرمایه گذاری خارجی با رقم  ۱۶۲ میلیون دلار در استان مصوب شده است که به لحاظ تعداد ۶۹ درصد و به لحاظ رقم بیش از ۸ برابر افزایش را نسبت به سال ۹۴ نشان می دهد.ضمن اینکه استان خراسان رضوی از نظر تعداد طرح سرمایه گذاری خارجی در کل کشور در سال ۹۵ و سالهای قبل مقام اول را به خود اختصاص داده است.
در مورد میزان سرمایه وارده و پیشرفت فیزیکی طرحها نیز از ۶۳ طرح سرمایه گذاری خارجی که پس از سال ۹۲ مجوز گرفته اند ۴۰ طرح صد درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند و به بهره برداری رسیده اند. میزان سرمایه وارده طرحهای پوششی سرمایه گذاری خارجی در استان در سال گذشته ۶۹ میلیون دلار بوده است. ضمن اینکه در سال گذشته ۷۰۴ شرکت با مالکیت ۱۰۰در صد فعالین اقتصادی خارجی در استان به ثبت رسیده است که نسبت به احداث کارخانه و هتل، خرید ملک، صادرات کالا، احداث رستوران، شرکت حمل و نقل بین المللی، ساخت و ساز، سپرده گذاری در بانکها و… بدون دریافت تضمین وزارت اقتصاد اقدام نموده اند و برآورد میشود ۲۳۲ میلیون دلار نیز از این طریق وارد استان شده است. شایان ذکر است دولت فقط در خصوص آن بخش از سرمایه طرحهای پوششی که سرمایه خود را نیز به صورت پوششی وارد نموده اند متعهد می باشد و سایر طرحها و روشهای ورود سرمایه تعهدی را برای دولت ایجاد نمی کند.


  • ۰

باحضور وزیر صنعت، معدن و تجارت سه طرح بزرگ صنعتی شامل کارخانه داروسازی طاها، بسته بندی انواع گوشت و مواد پروتئینی و تولید ابزار یراق آلات در محل شهرک های صنعتی شماره یک و ۲ شهرستان سبزوار به بهره برداری رسید

 

معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار گفت: در سه سال گذشته رشد صنعت در این شهرستان پنج برابر رشد کرده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سبزوار ، احمد برادران  در حاشیه بهره برداری از سه طرح صنعتی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت در سبزوار اظهارداشت: در سه سال گذشته دولت حدود ۳۰ میلیارد یال در شهرک صنعتی شماره یک و ۲ این شهرستان سرمایه گذاری کرد  که  با این اقدام زمینه برای حضور سرمایه گذاران در این محل فراهم شد.

وی ادامه داد: حدود ۷۵ واحد صنعتی در این دو شهرک فعال هستند که زمینه اشغال حدود یک هزار و ۱۰۰ نفر را فراهم کرده    برادران خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه  مدیریت سیاسی شهرستان توسعه و رونق بخش صنعت در این خطه از غرب خراسان رضوی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بهره برداری از این طرح های صنعتی اظهارداشت: این طرح های صنعتی در خودکفایی منطقه،  استان و کشور  در حوزه تولید دارو  و ابزار و یراق آلات  ثاثیر زیادی دارد.

محمد رضا نعمت زاده گفت: محصول تولیدی کارخانه داروسازی طاها زمینه مناسب برای کاهش واردات دارو به کشور را فراهم میکند.

وی تصریح کرد: طاها بزرگترین کارخانه تولید کننده مواد اولیه موثره داروهای هورمونی در کشور است.

وی عنوان کرد: این کارخانه ظرفیت تولید ۸ هزارتن محصول دارویی را دارد و با طرح توسعه در زمینه تولید انواع سرم های درمانی، تولید داروهای دامپزشکی و داروهای تزریق و خوراکی موافقت می شود.

وی افزود: همچنین محصول تولیدی. کارخانه ابزار بزاق آلات این شهرستان در صادرات این محصول و رفع نیازهای داخلی موثر است.

نعمت زاده عنوان کرد: این کارخانه زمینه تولید انواع درب و پنجره pvc  در کشور را فراهم کرد که  در گذشته تولید این محصول در انحصار کشورهای خارجی بود، پرداخت  ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان   تسهیلات رفع موانع تولید  و رونق اقتصادی واحدهای صنعتی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در مجموع ۱۴ هزار و ۵۰۰میلیارد تومان تسهیلات به ۲۳ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در کشور پرداخت شد.

محمدرضا نعمت زاده در جمع خبرنگاران اظهارداشت: از این میزان ۱۲  هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به ۱۰ هزار و ۹۰۰ مورد واحد صنعتی پرداخت شد.

وی ادامه داد: حدود ۴ هزار میلیارد تومان  تسهیلات نیر به ۱۲ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کشاورزی پرداخت شد.

نعمت زاده خاطرنشان کرد: از این تسهیلات حدو ۱۱۰۰  میلیارد ریال به یک هزار و ۷۰۰ مورد واحد صنعتی در استان خراسان رضوی پرداخت شد. وی گفت: حدود ۷٫۳ دهم تسهیلات رونق تولید به استان خراسان رضوی اختصاص یافته است.

وزیرصنعت، معدن و تجارت از شرکت کابل خودرو سبزوار بازدید کرد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در شرکت کابل خودروسبزوار از بخش های مختلف آن بازدید کرد.

محمدرضا نعمت زاده در این بازدید اظهار داشت: کارخانه هایی مانند کابل خودروی سبزوار از ظرفیت های مناسب برای تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز کارخانه های خودرو سازی برخوردار هستند.

وی گفت: سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت حمایت از کارخانه هایی مانند کابل خودرو برای تقویت تولیدات داخلی است.

نماینده مردم سبزوار نیز در این بازدید گفت: شرکت کابل خودروی سبزوار با ظرفیت تولید سالانه ۸ میلیون عدد کابل، یک میلیون و ۴۰۰٫ هزار شیشه بالابر و ۵۴۰ هزار برف پاکن را دارد.

رمضانعلی سبحانی فر عنوان کرد: این کارخانه زمینه اشتغال ۱۶۶۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم را فراهم کرده است.

وی افزود:طرح توسعه این کارخانه در فازهای سه و چهار  شامل تکمیل پروسه شیشه بالابر و الکتروموتور در دستور کار خود دارد برای اجرای آن به ۶۰ میلیارد ریال نیاز است.


  • ۰

۲ طرح صنعتی در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار به بهره برداری رسید

 

با حضور معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار،  مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان شهری ۲ طرح صنعتی در شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار به بهره برداری رسید.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سبزوار، احمد برادران در این مراسم و در جمع کار آفرینان و تولید کنندگان سبزواری اظهار داشت: پیشرفت فیزیکی واحدهای صنعتی سبزوار بیش از ۵۰ درصد است که بهره‌برداری از آنها  زمینه اشتغال برای ۵۰۰ نفر در این شهرستان فراهم می‌شود.

وی با اشاره به عقد ۳۰ قرارداد صنعتی در شهرک شماره ۲ صنعتی سبزوار عنوان کرد: تسهیلات لازم برای عملیاتی شدن این قراردادهای صنعتی فراهم شده که با بهره‌برداری از آنها زمینه اشتغال برای یک هزار نفر در شهرستان ایجاد می‌شود.

برادران با تاکید بر اینکه هم‌اکنون ۵۰ واحد صنعتی در شهرک‌های شماره یک و ۲ این شهرستان با ظرفیت یک هزار و ۵۰۰  نفر فعال است گفت: ۱۱ واحد صنایع تبدیلی و فرآوری کشاورزی در این ۲ شهرک فعال است که زمینه برای جلوگیری از خام‌فروشی این محصولات را فراهم کرده است.

وی عنوان کرد: براساس آمارهای شرکت شهرک‌های صنعتی، ۳۱ واحد صنعتی در شهرک شماره یک سبزوار این شهرستان نیمه تعطیل و با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد فعالیت می‌کنند که مهمترین دلیل مشکلات آنها نبود مدیریت و اختلافات داخلی است. برادران نبود خط تلفن و تصفیه خانه را از مهم‌ترین مشکلات شهرک‌های صنعتی سبزوار دانست و افزود: طرح مطالعات و جانمایی زمین طرح  تصفیه خانه این شهرک توسط مشاور در دست اجرا است که با اتمام این طرح، تعیین پیمانکار  و برگزاری مناقصه پروژه وارد فاز اجرایی می‌شود. وی عنوان کرد: پیگیری شد تا مدیریت مخابرات سبزوار با اختصاص شبکه مناسب شهرک شماره ۲ را به این شبکه مخابرات شهرستان متصل کند. معاون وزیر مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز در این مراسم گفت: با حمایت دولت تدبیر و امید حدود هشت هزار و ۷۴ واحد صنعتی طی سه سال گذشته در کشور راه اندازی شد.

علی یزدانی مهر در حاشیه بازدید از شهرک های صنعتی شهرستان های خوشاب، سبزوار و داورزن  در گفت وگو با خبرنگار خراسان رضوی  اظهارداشت: با راه اندازی این واحدهای صنعتی زمینه اشتغال بیش از ۱۵۱ هزار نفر در کشور و در سطح شهرک های صنعتی فراهم شده است.

وی ادامه داد: با تلاش دولت و پرداخت تسهیلات حدود سه هزار واحد صنعتی در سطح کشور احیا شده و برخی طرح های صنعتی نیز در سطح شهرک ها در حال احداث هستند.

وی عنوان کرد: آمارها نشان میدهد که بخش مهمی از واحدهای تعطیل شده در سطح شهرک های  صنعتی به دلیل تولید محصولاتی است که در جامعه بازار مصرف ندارند، است. یزدانی مهر خاطرنشان کرد: به روز رسانی تجهیزات، افزایش تولیدات، کیفیت، تجاری سازی و انتخاب نشانک هایی با نام همان واحد صنعتی زمینه فروش بهتر محصولات در بازار عرضه و تقاضا را فراهم می کند. این مقام مسئول اظهار کرد: کاهش ضایعات محصولات تولیدی، تغییر رویه و استفاده از تکنولوژی های روز برای  عرضه  محصولات زمینه مناسب فروش محصولات را برای تولید کنندگان فراهم می کند. وی ادامه داد: سازمان صنایع کوچک آموزش های رایگانی را در جهت آموزش صنعتگران برای حضور بهتر در بازار فروش را برگزار می کند. وی گفت: امسال حدود پنج هزار نفر در سطح واحدهای صنعتی از این آموزش ها بهره مند شدند و آموزش هفت هزار نفر دیگر در سطح شهرک های صنعتی در دستور کار است. یزدانی مهر عنوان کرد: همچنین با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تفاهم نامه هایی در جهت احداث مجتمع های فرهنگی و ورزشی در سطح شهرک های صنعتی کشور به امضا رسیده است. معاون وزیر و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور یادآورشد: وظیفه این سازمان ایجاد زیرساخت های لازم، وردنیاز و بسترسازی مناسب برای حضور سرمایه گذاران در شهرک های صنعتی است. وی با اشاره به استقرار ۹۶ درصد صنایع کوچک در شهرک های صنعتی عنوان کرد: توسعه شهرک های صنعتی زمینه ساز حضور سرمایه گذاران، رونق اشتغال، توسعه سرمایه گذاری و صنعت در کشور است. احیا ۱۱۳ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی  استان خراسان رضوی مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی در حاشیه این بازدید گفت: در مجموع سه هزار و هشت واحد تولیدی  در سطح استان خراسان در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده بودند که از این. تعداد یک هزار و ۶۴ واحد مربوط به صنایع استان بودند.

مسعود مهدی زاده ادامه داد:از این تعداد واحد ۳۶۴ واحد صنعتی مربوط به شهرک های صنعتی است که از این تعداد به ۱۱۳ واحد بالغ بر ۱۴۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد.

وی عنوان کرد: این صنایع شامل ۱۰۳ واحد صنعتی و ۱۰ طرح است مهدی زاده عنوان کرد: در. مجمو ۴۵  شهرک و ناحیه صنعتی در سطح این استان فعال است که ۳۸ شهرک و ناحیه عملیاتی شده است و حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در آن مستقر هستند. وی خاطرنشان کرد: حدود ۳هزار و ۶۰۰ قرار داد صنعتی برای احداث در این شهرک ها با سرمایه گذاران عقد شده است. وی یادآورشد: در مجموع ۴۰ درصد صنایع، ۲۸ درصد سرمایه گذاری و ۳۸ درصد استغال استان در شهرک های صنعتی استان قرار دارد. مهدی زاده یادآورشد: میانگین تعطیلی صنایع در شهرک های استان ۱۰٫۵ درصد است که این میزان نشان از پویایی در شهرک های صنعتی استان است.
همچنین در این مراسم دو پروژه آسفالت معابر  با اعتبار ۵۷۶ میلیون تومان و ایستگاه تقلیل فشار گاز با اعتبار ۸۶۰ میلیون تومان در  شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار به بهره برداری رسید.

اختصاص ۱۰ درصد از صندوق توسعه ملی برای توسعه شهرک های صنعتی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: ۱۰ درصد از اعتبارات صندوق توسعه ملی از محل درآمدهای نفت برای توسعه شهرک های صنعتی و سرمایه گذاری به بانک ها اختصاص یافت تا در قالب تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: در برنامه ششم توسعه تصویب شد تا طرح احداث تصفیه خانه های فاضلاب در شهرک های صنعتی توسط دولت اجرایی شود. وی یادآور شد:  همچنین در برنامه ششم توسعه تصویب شد تا دولت از محل  اعتبارات مناطق محروم در این مناطق تا سقف ۴۹ درصد سرمایه گذاری کند تا زمینه سرمایه گذاری ۵۱ درصدی برای بخش خصوصی فراهم شود اختصاص پنج ناحیه صنعتی جدید در شهرستان های سبزوار و خوشاب عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به ظرفیت های موجود در شهرستان سبزوار و خوشاب پنج  ناحیه صنعتی جدید به این ۲ شهرستان اختصاص یافت. رمضانعلی سبحانی فر تصریح کرد: این نواحی صنعتی در شهرک صنعتی شماره ۲، بخش های روداب و ششتمد از توابع شهرستان سبزوار و روستای نوده انقلاب از توابع بخش مشکان شهرستان خوشاب اختصاص یافت. وی عنوان کرد: موافقت های اولیه استقرار این نواحی صنعتی گرفته شد که امید است در سال اینده عملیات اجرایی این نواحی آغاز شود. وی عنوان کرد: ۲ ناحیه از تعداد مربوط به احداث نواحی صنعتی ویژه صنف درودگران و  صنایع فعال در حوزه سنگ های معدنی و تزیینی است که با توجه به وجودم عادن مختلف سنگ در سطح منطقه زمینه برای احداث این شهرک ها نیز فراهم شد و موافقت های لازم در جهت ایجاد آنها گرفته شد. دولت در زمینه پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی تلاش کند رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: دولت نسبت به پرداخت تسهیلات اقتصاد مقاومتی به صنعتگران و تولید کنندگان تلاش بیشتری کند. حسین مقصودی ادامه داد: پرداخت تسهیلات توسط کارگروه های استانی رفع موانع تولید زمینه رونق اقتصادی را برای بخش تولید فراهم کرده است، اما کارمزد ۱۸ درصدی برای باز پرداخت این تسهیلات زیاد و بایستی بازبینی شود. نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی گفت:انتظار می رود دولت با ارائه لایحه ای بخش از سود پرداختی این تسهیلات را به صورت یارانه ای به صنعتگران و تولید کنندگان پرداخت کند. احیا ۱۱۳ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی  استان خراسان رضوی
مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی خراسان رضوی در این نشست گفت: تعداد ۳۶۴ واحد صنعتی مستقر در  شهرک های صنعتی استان در سامانه بهین یاب ثبت نام کرده اند ککه از این تعداد به ۱۱۳ واحد بالغ بر ۱۴۳ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد. مسعود مهدی زاد عنوان کرد: این صنایع شامل ۱۰۳ واحد صنعتی و ۱۰ طرح است وی افزود:در مجموع ۴۵  شهرک و ناحیه صنعتی در سطح این استان فعال است که ۳۸ شهرک و ناحیه عملیاتی شده است و حدود ۲ هزار و ۴۰۰ واحد صنعتی در آن مستقر هستند.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۳هزار و ۶۰۰ قرار داد صنعتی برای احداث در این شهرک ها با سرمایه گذاران عقد شده است. وی یادآورشد: در مجموع ۴۰ درصد صنایع، ۲۸ درصد سرمایه گذاری و ۳۸ درصد استغال استان در شهرک های صنعتی استان قرار دارد. مهدی زاده یادآورشد: میانگین تعطیلی صنایع در شهرک های استان ۱۰٫۵ درصد است که این میزان نشان از پویایی در شهرک های صنعتی استان است. مدیر کل صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: در مجموع به ۱۱ هزار و ۲۷۰ میلیارد ریال برای احیا صنایع در سطح استان خراسان رضوی از طریق کارگروه استانی رفع موانع تولید به واحد های صنعتی این استان اختصاص یافت.
مرضیه علیرضایی ادامه داد: با اختصاص این اعتبار زمینه برای احیایک هزار و ۷۰۴ واحد صنعتی در سطح این استان فراهم شد. وی با اشاره به مشکلات صنعتگران سبزواری عنوان کرد: برای رفع مشکلات بخش صنعت این شهرستان کارگروهی اختصاصی با حضور نمایندگان مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی برگزار و این مشکلات رفع می شود. همچنین ۲  پروژه شامل  آسفالت معابر  با اعتبار پنج میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال و ایستگاه تقلیل فشار گاز  با اعتبار هشت میلیارد و ۶۰۰  میلیون ریال در  شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار بهره برداری شد. وی عنوان کرد: ۲ ناحیه از تعداد مربوط به احداث نواحی صنعتی ویژه صنف درودگران و  صنایع فعال در حوزه سنگ های معدنی و تزیینی است که با توجه به وجودم عادن مختلف سنگ در سطح منطقه زمینه برای احداث این شهرک ها نیز فراهم شد و موافقت های لازم در جهت ایجاد آنها گرفته شد. همچنین ۲  پروژه شامل  آسفالت معابر  با اعتبار پنج میلیارد و ۷۶۰ میلیون ریال و ایستگاه تقلیل فشار گاز  با اعتبار هشت میلیارد و ۶۰۰  میلیون ریال در  شهرک صنعتی شماره ۲ سبزوار بهره برداری شد.

 


  • ۰

به همت فرمانداری سبزوار، خبرنگاران و اصحاب رسانه سبزوار از روند تکمیل طرح راه آهن سبزوار بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سبزوار، در این بازدید که با همراهی ۱۰ تن از خبرنگاران رسانه‌های محلی، استانی و ملی این شهرستان  و معاون عمرانی فرمانداری سبزوار انجام شد، خبرنگاران حدود ۲۰ کیلومتر از محل طرح راه آهن سبزوار را مورد بازدید قرار دادند.

در این بازدید معاون عمرانی فرمانداری سبزوار گفت:  از ابتدای سال ۹۲ تاکنون ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل این طرح اختصاص داده شد که از این میزان ۶۰   میلیارد وارد حساب خزانه دولت شده که به زودی به پیمانکار پرداخت می شود. وی ادامه داد: ۱۰۰ میلیارد ریال نیزاز طریق اسناد خزانه برای پرداخت طلب پیمانکاران و ادامه روند فعالیت پروژه پرداخت می شود. دکتر حسین شاد تصریح کرد: در مجموع ۱۲ کیلومتر از این طرح بین مردم و وزارت راه و شهرسازی در تعارض قرار دارد که بایستی با شناسایی و ارزیابی وضعیت این اراضی مشخص شود. وی بابیان اینکه شاد با بیان اینکه طول این طرح حدود ۴۸ کیلومتر است خاطرنشان کرد: این طرح از ایستگاه سبزوار در شهر سلطان آباد آغاز و در محدوده روستای ایزی به صورت یک دستک و با استقرار یک ایستگاه به پایان می رسد معاون عمرانی فرمانداری سبزوار خاطرنشان کرد:پس از پایان این عملیات اجرایی این دستک طرح در ادامه به طول ۲۰۰ کیلومتر به راه آهن شمال-جنوب در محدوده ایستگاه کاشمر متصل می شود. وی با بیان اینکه پروژه راه آهن سبزوارنیازمند به تخصیص کامل اعتبارات است عنوان کرد: امید است اعتبارات اختصاص داده شده در بودجه سال آینده به صورت کامل تخصیص داده شود. شاد گفت: در حال حاضر ۳۵ کیلومتر از این طرح اجرا و حدود ۷۰ درصد از ابنیه فنی پروژه نیز تکمیل شده است. وی با بیان اینکه در حال حاضر پروژه راه آهن سبزوار دارای ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی است عنوان کرد: اعتبار پیش بینی شده برای پروژه راه آهن سبزوار درسال آینده ۲۲۰ میلیارد ریال است.


  • ۰

بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری استان خراسان رضوی

با حضور رئیس و نائب رئیس اتاق برزیل در ایران انجام شد:

بررسی ظرفیت های سرمایه گذاری استان خراسان رضوی

در نشست مشترکی با حضور رئیس و نائب رئیس اتاق برزیل در ایران و معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری ، مدیر کل امور اقتصادی و دارایی و نائب رئیس مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی و چند تن از مدیران دستگاه های اجرایی استان برگزار گردید، قوانین سرمایه گذاری خارجی و فرصتهای سرمایه گذاری استان خراسان رضوی ارائه گردیدو میهمانان با توانمندیهای استان در حوزه های گوناگون آشنا شدند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری در این نشست با اشاره به پتانسیل های استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری، صنعت و تولید خودرو و قطعات یدکی، مواد معدنی متنوع، زیرساخت های حمل و نقل و محصولات کشاورزی، این استان را آماده همکاری با شرکت های توانمند برزیلی خصوصاً در زمینه تولید خودرو معرفی نمود. خانم رومانا داوگانوک، رئیس اتاق بازرگانی برزیل ایران نیز در این نشست شرکت ها و بانکهای برزیلی را آماده سرمایه گذاری مستقیم خارجی و همچنین تامین مالی پروِژه های استان خراسان رضوی خواند و افزود : با تسهیلات جدید ایجاد شده امکان ورود کشتی های ایرانی به بنادر برزیل فراهم گردیده و تجار ایرانی می توانند در خاک برزیل نسبت به احداث ترمینال بار و انبار کالا اقدام نمایند که مسلماً این موضوع برای تجار و صادرکنندگان ایرانی ایجاد منفعت می نماید و صادرات ایران به برزیل را تسهیل می کند. رومانا داوگانوک همچنین سرمایه گذاری در راستای ایجاد و توسعه آکادمی فوتبال و باشگاه های ورزشی با هدف کمک به پروژه ورزش بدون مرز را از دیگر برنامه های اتاق برزیل ایران در استان خراسان رضوی عنوان کرد.


  • ۰

خراسان رضوی دارای رتبه اول سرمایه گذاری خارجی در کشور

مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری خراسان رضوی گفت: این استان در ثبت شرکت های سرمایه گذاری خارجی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است. به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رسولیان در جلسه شورای هماهنگی روابط عمومی دستگاه های اجرایی استان افزود: طی سال جاری یک هزار و ۷۰۰ شرکت سرمایه گذاری خارجی در این استان ثبت شده است.

وی اظهار کرد: در سال جاری ۲۷۷ میلیون دلار سرمایه خارجی وارد استان شده که ۱۰ برابر مدت مشابه سال گذشته است. مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری خراسان رضوی گفت: صادرات استان در ۹ ماه امسال از نظر وزن هفت درصد و از نظر ارزش ۹ درصد افزایش داشته است.

رسولیان افزود: در سال جاری ۹۹۱ میلیون دلار مازاد صادرات داشته ایم. وی با بیان اینکه نرخ تورم در خراسان رضوی همواره ۲ درصد کمتر از میانگین کشوری بوده است، اظهار کرد: نرخ تورم در این استان از ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه ۶ درصد و در کشور ۷٫۹ درصد گزارش شده است. مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری خراسان رضوی گفت: این در حالی است که استان خراسان رضوی سالانه پذیرای ۲۷ میلیون زائر است. رسولیان از تاسیس ۱۴۸ شرکت دانش بنیان در این استان خبر داد و افزود: این شرکت ها ۳۲۳ محصول دانش بنیان تولید می کنند.

وی بیان کرد: در زمینه تسهیلات بانکی طی ۹ ماه امسال ۱۷۰ هزار میلیارد ریال در بخش های مختلف نظیر کشاورزی، خدمات، صنعت و کشاورزی تسهیلات پرداخت شده است. مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی و بین المللی استانداری خراسان رضوی با اشاره به افزایش تولیدات استان در این مدت گفت: تولید کالاهای مختلف از جمله فرش، روغن، خودرو، الیاف، دارو، سیمان، گندم و جو در خراسان رضوی رشد قابل توجهی داشته به طوریکه در بخش خودرو شاهد رشد ۵۱ درصدی بوده ایم. رسولیان افزود: امسال ۶۰۰ هزار تن گندم و ۱۵۰ هزار تن جو از کشاورزان استان خریداری شده که رشد قابل توجهی نسبت به سال گذشته داشته و در زمینه تولید گندم در خراسان رضوی به خودکفایی رسیده ایم. وی اظهار کرد: مدیران روابط عمومی باید توجه ویژه به حوزه اقتصاد مقاومتی، تبیین سیاست ها و مشارکت دادن مردم و نخبگان در این حوزه داشته باشند و ارائه گزارش های درست از حوزه های اقتصادی را از مسئولان مطالبه کنند.


  • ۰

هوشمندسازی ۹۵ درصد از چاه های کشاورزی غرب خراسان رضوی

 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری سبزوار، معاون استاندارو فرماندار ویژه سبزوار گفت: ۹۵ درصد از چاه های کشاورزی این شهرستان هوشمند سازی شده است.

احمد برادران در دیدار با  قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی افزود: مالکان چاه های این ناحیه دارای کارت هوشمند سالانه هستند که با شارژ آن در طول سال از آب چاه ها استفاده می کنند. وی با بیان اینکه ۹۰ درصد آب سبزوار در حوزه کشاورزی مصرف می شود، ادامه داد: امسال ۲ حلقه چاه آب آشامیدنی حفر و ۶ حلقه چاه نیز تغییر محل داده شده است.

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی نیز در این دیدار گفت:اجرا نشدن قانون تحویل آب به صورت حجمی به مصرف کنندگان در طول سال های گذشته سبب شد تا میزان برداشت آب از منابع آبی کشور افزایش یابد.
اعلائی کاخکی گفت: کشاورزان با وجود سختی های اجرای طرح هوشمند سازی چاه های مجاز کشاورزی، همکاری مناسب را با شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی دارند.


  • ۰

برگزاری منظم جلسات کمیته های سرمایه گذاری در دفتر خدمات سرمایه گذاری شهرستان سبزوار

با نشست کارشناسان، جلسات متعددی در کمیته‌های مختلف برای جمع‌آوری فرصت‌های سرمایه گذاری جهت ارائه به سرمایه گذاران در محل این دفتر برگزار شده است.

این جلسات که با حضور دکتر پارسی پور معاون فرماندار سبزوار به طور مستمر انجام می گردد در چهار کمیته کشاورزی، صنعت و معدن، توسعه شهری و گردشگری آخرین نظرات و پیشنهادات به همراه طرح های مختلف با حضور کارشناسان مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد تا با فراهم کردن بسته‌های سرمایه گذاری، مشوق های قابل ارائه به سرمایه گذار نیز ارائه گردد.

 

photo_2016-12-13_17-25-16

photo_2016-12-13_17-24-51

photo_2016-12-13_17-24-57

photo_2016-12-08_16-51-33

photo_2016-12-08_16-51-57

photo_2016-12-13_17-25-02