قطار برقی مشهد – تهران تامین فاینانس و نهایی شد

  • -

قطار برقی مشهد – تهران تامین فاینانس و نهایی شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی:

قطار برقی مشهد – تهران تامین فاینانس و نهایی شد

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی از تامین فاینانس و نهایی شده پروژه برقی کردن قطار مشهد – تهران در سفر اخیر رئیس جمهور چین به تهران خبر داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، محمد مقدوری افزود: برقی کردن مسیر راه آهن مشهد – تهران با برآورد اعتباری دو میلیارد دلار از مدت ها قبل به عنوان پروژه ای مهم برای تسهیل دسترسی زائران حرم مطهر امام رضا(ع) به مشهدالرضا مطرح شده است.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی ۱۵ درصد از حجم اعتبار مورد نیاز پروژه از منابع داخلی و ۸۵ درصد آن از محل فاینانس تامین می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: در سفر اخیر رئیس جمهوری چین موضوع تامین ۸۵ درصد نیاز مالی این پروژه از محل فاینانس نهایی شده است.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزیها پیمانکار این پروژه کنسرسیومی ایران – چینی است که در این میان ۶۱ درصد سهام پروژه مربوط به پیمانکار ایرانی یعنی شرکت مپنا می باشد و ۳۱ درصد دیگر متعلق به طرف چینی خواهد بود.

مقدوری ادامه داد: کل مطالعات طرح به انجام رسیده و اسناد مالی قرارداد هم نهایی و آماده شده و امضا و ابلاغ عملیات اجرایی نیازمند تامین منابع مالی است که با این تفاهم امیدواریم کار به سرعت اجرایی شود.

وی گفت: با برقی شدن مسیر کنونی راه آهن مشهد – تهران به صورت اسمی سرعت قطار به ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد که در عمل بطور متوسط حرکت قطارها با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت انجام می شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی افزود: در این صورت زمان سیر حرکت قطارها در مسیر مشهد – تهران و بالکعس به حدود نصف زمان کنونی یعنی به هفت ساعت کاهش می یابد.

وی ادامه داد: بطور متوسط تشریفات انجام این قرارداد و عملیات اجرایی آن حدود سه تا چهار ماه به طول می انجامد و حتی پیمانکار ایرانی پروژه قول داده در صورت ابلاغ وزارتخانه عملیات اجرایی آن را زودتر از این موعد شروع کند.

مقدوری گفت: با تاکید استاندار خراسان رضوی و وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی از سمت مشهد آغاز می شود تا به مرور با انجام بخش هایی از طرح، قطارهای حومه ای مشهد – نیشابور و سبزوار هم راه اندازی شود.

زمان کنونی سیر قطارها در این مسیر بطور متوسط ۱۲ ساعت است. سالانه حدود ۱۳،۵ میلیون زائر و مسافر از طریق ناوگان ریلی در خراسان رضوی جا به جا می شوند.

از مجموع ۱۰ هزار کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور هزار و ۴۰۰ کیلومتر آن معادل ۱۴ درصد در خراسان رضوی قرار دارد. خراسان رضوی بیشترین سهم و رتبه نخست جا به جایی مسافر در ناوگان ریلی ایران را نیز به خود اختصاص داده است.

بر این اساس ۳۳ درصد از کل جا به جایی مسافر در شبکه راه آهن ایران مربوط به استان خراسان رضوی است که در ایام پیک تابستان و نوروز این سهم به حدود ۵۴ درصد جا به جایی ناوگان ریلی کشور می رسد.

بطور متوسط ماهانه حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار مسافر در مسیر راه آهن مشهد جابه جا می شود و روزانه نیز ۷۶ رام قطار ورودی و خروجی در این مسیر رفت و آمد می کنند.

همچنین میزان تراکم ریل در این استان نیز نسبت به مساحت در مقایسه با کشور دو برابر میانگین است و سالانه ۴۲ درصد قطارهای مسافری ایران به مشهد رفت و آمد می کنند.

هم اکنون از طریق راه آهن خراسان رضوی به ۲۵ شهر و مرکز استان قطار به صورت مستقیم رفت و آمد دارد.

همچنین در مجموع سالانه حدود ۴٫۵ میلیون تن کالا در حوزه ریلی خراسان رضوی جا به جا می شود که حدود ۴۰ درصد آن حمل و نقل داخلی است.

با توجه به اتصال خط آهن جمهوری اسلامی ایران به آسیای میانه از طریق خراسان رضوی و قرار گرفتن در کریدورهای بین المللی ۶۰ درصد حمل و نقل سالانه ریلی کالای این استان در حوزه بین المللی و در بخش ترانزیت، واردات و صادرات صورت می گیرد.