سرمایه گذاری مشترک بین خراسان رضوی و جمهوری لهستان در حوزه تولید

  • ۰

سرمایه گذاری مشترک بین خراسان رضوی و جمهوری لهستان در حوزه تولید

استاندار تاکید کرد:
سرمایه گذاری مشترک بین خراسان رضوی و جمهوری لهستان در حوزه تولید
معاون وزیر توسعه ی جمهوری لهستان با استاندارخراسان رضوی دیدار کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در این دیدار با اشاره به ظرفیت های خراسان رضوی برای توسعه همکاری ها با لهستان گفت: این استان نه تنها در حوزه ی تعاملات فرهنگی بلکه به لحاظ موقعیت راهبردی در منطقه و همجواری با آسیای میانه و افغانستان دارای ظرفیت های ارزشمندی است در عین آنکه لهستان هم در مرکز اروپا قرار گرفته است.
وی افزود: همکاری های اقتصادی، تجاری، کشاورزی و صنعتی دو جانبه می تواند منشا روابط مطلوب تر بین دو کشور باشد که باید از آن بهره جست. رشیدیان ظرفیت خراسان رضوی در حوزه ی صدور خدمات فنی مهندسی را نیز با توجه به نیاز بازار اطراف (آسیای میانه و افغانستان ) قابل توجه خواند و بر همکاری مشترک در این حوزه تاکید کرد. وی توسعه ی همکاری های فرهنگی و دانشگاهی را با توجه به وجود ۳۲۰ واحد دانشگاهی و ۳۵۰ هزار دانشجو در استان از دیگر قابلیت های توسعه ی همکاری های دو جانبه دانست. استاندار خراسان رضوی با اشاره به رتبه های اول تا سوم استان در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی و دامی گفت: خراسان رضوی به دلیل قرار گرفتن در منطقه ی خشک نیازمند اصلاح روش های آبیاری، اصلاح الگوی کشت، برداشت و فرآوری محصولات است که خود زمینه ای برای استفاده از توانمندی ها و فناوری های لهستان است. رشیدیان حوزه ی انرژی های پاک را با توجه به ظرفیت های خاص و بی نظیر استان در حوزه ی انرژی بادی و خورشیدی از دیگر زمینه های همکاری مشترک با لهستان دانست و افزود: این حوزه امکان خوبی برای افزایش تعاملات و تجارت فراهم می کند که در این راستا باید بخش خصوصی را برای حضوری قدرتمند تقویت کرد. استاندار خراسان رضوی با اشاره به وجود دو منطقه ویژه اقتصادی در استان شامل دوغارون در مرز افغانستان و سرخس در مرز ترکمنستان آن را فرصت خوبی برای همکاری های اقتصادی دو جانبه برای صادرات به آسیای میانه و افغانستان دانست.
وی عنوان کرد: سرمایه گذاری مشترک در حوزه تولید برای تامین نیاز بازارهای منطقه فرصتی ارزشمند برای تولید دو کشور و همکاری های مشترک در این حوزه می باشد. رشیدیان با تقدیراز تلاش سفرای دو کشور برای برقراری تعاملات دو جانبه، ابراز امیدواری کرد: سفر این هیات زمینه همکاری ماندگار و پرسود را برای دو طرف فراهم کند. استاندار خراسان رضوی گفت: بایدعلاوه بر رفت و آمدهای سیاسی و اقتصادی، زمینه تعاملات و ارتباط ملت ها و مردم دو کشور بیش از گذشته فراهم شود. رادوسلاو دوماگالسکی معاون وزیر توسعه ی لهستان نیز از آمادگی این کشور برای توسعه ی سرمایه گذاری مشترک در خراسان رضوی و نیز استقبال از سرمایه گذاران استان در کشورش خبر داد. وی با اشاره به سوابق تاریخی مشترک و مهمانوازی ایرانیان از لهستانی ها در جنگ جهانی دوم گفت: این روابط تاریخی، ارتباطات را صمیمی تر و نزدیکتر می کند. معاون وزیر توسعه ی لهستان با اشاره به مناسبات تاریخی دو ملت علاوه بر توسعه روابط اقتصادی، بر ارتقا سطح تبادلات فرهنگی دو جانبه تاکید کرد. وی افزود: در جریان این سفر، توسعه ی روابط و تعاملات اقتصادی علاوه بر تهران با سایر استان های ایران به ویژه خراسان رضوی هم محقق و پیگیری می شود. رادوسلاو دوماگالسکی با بیان اینکه در حوزه های زیادی آمادگی برای همکاری های مشترک با ایران وجود دارد، اظهار کرد : از این رو نه تنها در سطح دولت ها، بلکه در سطح شرکت ها و بخش خصوصی توانمند این موضوع باید دنبال شود.
معاون وزیر توسعه ی لهستان با اشاره به نشست امروز مسوولان شرکت های لهستانی با بخش خصوصی استان، ابراز امیدواری کرد: این جلسات به نتیجه و تفاهمات خوبی برسد. دوماگالسکی افزود: خراسان رضوی و مشهد از بزرگترین مراکز صنعتی ایران با زیرساخت های ریلی ، هوایی و جاده ای مناسبت است و در حوزه سرمایه گذاری در کلانشهر مشهد با شهرداری نیز جلسه ای برگزار و طی آن بر سرمایه گذاری های دو جانبه تاکید شد. وی تصریح کرد: لهستان آمادگی سرمایه گذاری در ایران را دارد و در مقابل از سرمایه گذاران ایرانی و خراسانی هم در حوزه های دارای ظرفیت در لهستان استقفبال می کند. معاون وزیر توسعه ی لهستان با اشاره به ظرفیت های کشورش در حوزه ی صنایع غذایی و ماشین آلات اعم از خودروسازی و کشاورزی از آمادگی کشورش برای همکاری مشترک خبر داد. رادوسلاو دوماگالسکی ابرزا امیدواری کرد: هر چه سریعتر زمینه این همکاری های مشترک محقق شود و گفت: در این راستا از تبادل هیات های دو جانبه و سرمایه گذاری و فعالیت بخش خصوصی نیز حمایت و شرایط برای همکاری های مشترک تا حد امکان تسهیل خواهد شد. وی افزود : همه تلاش خود را برای حمایت از توسعه ی همکاری های دو جانبه انجام می دهد زیرا این منطقه و ایران با ظرفیت های قابل توجه در عین حال دارای امنیت پایداراست و می تواند سطح روابط و تراز تجاری دو کشور را به شرایط قبل از تحریم بازگرداند.


Leave a Reply

تصویر کپچا

*