پرده‌های آهنین سرمایه گذاری در سبزوار کنار زده شد /سبزوار برای حضور سرمایه گذاران فرش قرمزی پهن کرده است

  • ۰

پرده‌های آهنین سرمایه گذاری در سبزوار کنار زده شد /سبزوار برای حضور سرمایه گذاران فرش قرمزی پهن کرده است

شهرستان سبزوار از دیر باز به عنوان منطقه‌ای تجاری و اقتصادی محسوب شده است. قرار گیری این شهرستان در مسیرجاده ابریشم در گذشته و در مسیر جاده بین المللی تهران-مشهد و آسیای میانه سبب شده تا این شهرستان از موقعیت مناسبی نسبت به سایر شهرستان‌های اطراف خود برخوردار باشد. قدمت تاریخی، وجود ۵۴ هزار هکتار اراضی زارعی و باغی، رتبه برتر در زمینه پرورش دام، طیور، عسل، گیاهان دارویی و شیلات، قدمت ۶ هزار سال و شناسایی حدود ۹۴۷ میلیون تن ذخایر معدنی، سبزوار را در زمره شهرستان‌های برتر استان خراسان رضوی قرار داده است. با وجود منابع خدادادی و ظرفیت‌های سرمایه گذاری در سبزوار، اما سرمایه گذاران رغبت زیادی برای سرمایه گذاری در شهرستان نشان نمی‌دادند. در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای جلب و جذب سرمایه گذاران در شهرستان شده است. انتصاب احمد براداران به عنوان معاون استاندار خراسان رضوی و فرماندار ویژه، انتخاب رمضانعلی سبحانی فر به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون صنایع و معادن، استقرار تیم مدیریتی با درایت در معاونت مالی و برنامه ریزی فرمانداری به مدیریت حسن پارسی پور و استقرار دفتر سرمایه گذاری شهرستان سبب شد، تا امروز روند جذب و جلب سرمایه گذاران به سبزوار سرعت بیشتری بگیرد. سبزوار در استان اولین شهرستانی بود که بعد از مرکز استان اقدام به اخذ مجوز و راه اندازی دفتر سرمایه گذاری کرد. مدیریت این دفتر برعهده حسن پارسی پور با مدرک تحصیلی دکترای برنامه ریزی شهری قرار دارد و فعالیت‌های آن نیز توسط سید فرشید موسوی زاده و همکارانشان به عنوان کارشناس، پیگیر امر جذب سرمایه و سرمایه گذار هستند. وی هم اکنون معاون برنامه ریزی فرمانداری سبزوار است. از مهمترین فعالیت او می‌توان به تدوین سند توسعه شهرستان نیز اشاره کرد که به عنوان یک الگو برای سایر شهرستان‌های استان خراسان رضوی مورد توجه قرار گرفت. قائم مقام ریاست ستاد باز آفرینی شهری شهرستان سبزوار از دیگر فعالیت‌های اوست که در گزارشی مفصل به این موضوع در آینده‌ای نزدیک خواهیم پرداخت. گزارش ذیل گفت وگو با شخصی است که در حوزه جلب سرمایه گذاری در سبزوار تلاش زیادی کرده است.

** احصاء نشدن ظرفیت‌های سرمایه گذاری سبزوار

مدیر  اجرایی دفتر سرمایه گذاری سبزوار در گفت وگوی اختصاصی با هفته نامه ستاره شرق با اشاره به موانع سرمایه گذاری در این شهرستان اظهارداشت: یکی از مهمترین موانع سرمایه گذاری در شهرستان احصاء نشدن ظرفیت بخش‌های مختلف سرمایه گذاری در شهرستان بود.

حسن پارسی پور با بیان اینکه بانک اطلاعاتی مناسبی در زمینه شناسایی ظرفیت‌های سرمایه گذاری در شهرستان وجود نداشت، تصریح کرد: سند توسعه شهرستان در راستای معرفی پتانسیل‌های شهرستان تدوین شد که کمک بزرگی  در این زمینه به ما کرد.

وی با بیان اینکه همزمان با تدوین سند توسعه، ظرفیت‌های شهرستان در حوزه سرمایه گذاری نیز احصاء شد، عنوان کرد: آماده نبودن بستر مناسب سرمایه گذاری از قبیل اطلاع نداشتن از فرآیندها، نداشتن ارتباط با سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، مشکلات اقتصادی کشور که در زمان تحریم‌ها رخ داد و روی شهرستان نیز تأثیر گذاشت، از جمله مشکلات و موانع سرمایه گذاری در سبزوار است.

**ذهنیت‌های منفی نسبت به سرمایه گذاری در سبزوار

پارسی پور با اشاره به برخی ذهنیت‌های منفی نسبت به سرمایه گذاری در سبزوار خاطرنشان کرد: در گذشته اینطور مطرح شده بود، مسئولان شهرستان همکاری لازم را با سرمایه گذاران ندارند و اغلب به جای تلاش برای پیشرفت اهداف سرمایه گذاری،سنگ اندازی می‌کنند.

وی عنوان کرد: این ذهنیت‌های منفی باعث شده بود تا سرمایه گذاران نه تنها رغبتی برای سرمایه گذاری نداشته باشند، گاهی دوستانشان را نیز از سرمایه گذاری در شهرستان منع می‌کردند.

** دفتر سرمایه گذاری

معاون مالی و برنامه ریزی فرمانداری سبزوار با اشاره به راه اندازی دفتر سرمایه گذاری‌ها درسبزوار اظهارداشت: دفتر سرمایه گذاری شهرستان با هدف احصا، معرفی و تمرکز روی ظرفیت‌های شهرستان درقالب چهار گروه و کمیته تخصصی شامل صنعت و معدن، کشاورزی، سرمایه گذاری در مباحث شهری و گردشگری ایجاد شد.

وی با اشاره به برگزاری نشست‌های مختلف در دفتر سرمایه گذاری با حضور مدیران شهرستان و توجیه آنان در زمینه جلب و جذب سرمایه گذاران افزود: بستر سازی، استفاده از ظرفیت‌های قانونی در سطوح شهرستانی و استانی و ارائه راهکارهای مناسب برای رفع موانع سرمایه گذاری در شهرستان از جمله موضوعاتی است که دراین نشست‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

پارسی پور خاطرنشان کرد: همچنین در این نشست‌ها طرح‌های ارائه شده از سوی سرمایه گذاران بررسی و بر پاسخگویی استعلام‌ها توسط ادارات شهرستان و در صورت نیاز ازاستان تاکید شده است.

معاون مالی و برنامه ریزی فرمانداری سبزوار ادامه داد: همچنین کارشناسانی در حوزه‌های مختلف و مرتبط با سرمایه گذاری در ادارات شهرستان شناسایی و احکامی نیز برای آنها صادر شد تا روند جلب، جذب و ارائه خدمات به سرمایه گذار درشهرستان تسریع یابد.

وی افزود: در راستای تسهیل در روند سرمایه گذاری نیز این کارشناسان دوره‌های آموزشی مختلفی را طی می‌کنند که در یکی از این دوره‌ها، دیداری با مسئولان مرکز خدمات سرمایه گذاری استان برگزار شد و  تعداد زیادی از رابطان دفتر سرمایه گذاری‌ها به این جلسه شرکت کردند تا آموزش‌های لازم را  به عنوان رابطان دفتر سرمایه گذاری درجهت هماهنگی و همکاری بیشتر با سرمایه گذاران  و با هدف کوتاه شدن فرآیندهای صدور مجوز و تسهیل امور سرمایه گذاری طی کنند.

پارسی پور با بیان اینکه شهرستان در زمینه صنایع به ویژه صنایع معدنی،صنایع تبدیلی و فرآوری در حوزه کشاورزی، شهری، گردشگری و روستایی  ازظرفیت های خوبی برخوردار است، افزود: طرح‌های زیادی در این زمینه توسط سرمایه گذاران ارائه شده که در دست بررسی قرار دارد و  امید است با تعاملاتی که در این حوزه وجود دارد بتوانیم گام‌های خوبی برای تحقق این طرح‌ها برداریم.

مدیر اجرایی دفتر سرمایه گذاری‌ شهرستان سبزوار افزود: تلاش ما این است که  پروژه‌ها را خوب هدایت کنیم که در یک مدت زمان کوتاهی به نتیجه برسد و این موضوع در امر سرمایه گذاری اهمیت فراوانی دارد، چراکه باعث برطرف شدن ذهنیت منفی نسبت به سرمایه گذاری در شهرستان می‌شود و سرمایه گذار به این نتیجه می‌رسد که سبزوارشهری قابل اعتماد برای این امر است.

وی با اشاره به اجرای پروژه گلخانه مکانیزه در محدوده روستای کسکن از توابع بخش مرکزی سبزوار افزود: این طرح یکی از نمونه‌ترین پروژه‌های سرمایه گذاری در شهرستان است که با تلاش دفتر سرمایه گذاری محقق شد، استعلامات این طرح با همکاری مسئولان به سرعت اخذ شد و در جلسه‌ای که با سرمایه گذار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بحث خلع ید زمین نداشته باشیم و پروژه در مدت زمان کوتاهی فعلاً در فاز یک در زمینی به متراژ ۴۰۰ متر مربع اجرا و در حال حاضر مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

وی با بیان اینکه حدود ۵۰ نشست در این دفتر در جهت رفع موانع و تسهیل سرمایه گذاری در شهرستان برگزار شده است، عنوان کرد: تاکنون ۲۵ طرح در کمیته‌های مختلف دفتر سرمایه گذاری‌های شهرستان مورد بررسی قرار گرفته و هر پروژه پس از بررسی و نیاز سنجی وارد مرحله اخذ استعلام و اجرا می‌شود.

پارسی پور تدوین کتابچه معرفی ظرفیت‌های سرمایه گذاری شهرستان را از دیگر اقدامات این دفتر برشمرد.

**سند توسعه، چراغ راه سرمایه گذاری در شهرستان

پارسی پور با بیان اینکه سند توسعه شهرستان با هدف شناسایی و شناخت ظرفیت‌های سرمایه گذاری، موانع و مشکلات تهیه و تدوین شد گفت: این سند به عنوان چراغ راهی برای مباحث توسعه‌ای در دفتر سرمایه گذاری‌های شهرستان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ما در سند توسعه شهرستان به نوعی به دنبال سرمایه گذاری و ارتقاء شاخص‌های سرمایه گذاری و پروژه‌هایی شناسایی شده هستیم که با توجه به این موضوع پرونده‌هایی نیز در این زمینه تشکیل شده است و سعی کردیم تا از تسهیلاتی که دولت در حوزه سرمایه گذاری اختصاص داده است، بهره گرفته شود.

وی عنوان کرد: تاکنون در بخش سرمایه گذاری در روستا توانسته‌ایم از تسهیلات خوبی بهره ببریم و نتایح خوبی نیز از این سرمایه گذاری‌ها گرفته شده است.

معاون مالی و برنامه ریزی فرمانداری سبزوار با بیان اینکه سبزوار دومین شهر معدنی استان خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد:  در این حوزه در تلاش هستیم تا با جذب سرمایه گذاران زمینه برای احیا معادن و احداث کارخانه‌های فرآوری و صنایع تبدیلی فراهم شود.

وی افزود: در همین راستا طرح احداث نخستین کارخانه فروسیلکو منگنز با همراهی نماینده مردم سبزوار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و جذب سرمایه گذار خارجی(چینی) با سرمایه گذاری ۵ میلیون دلار و ظرفیت اشتغال ۱۵۰ نفر در محدوده روستای شهرسوخته در دستور کار قرار گرفت که استعلام‌ها و مجوز این طرح اخذ و با واگذاری زمین،  سرمایه گذار هم اکنون در حال فراهم سازی مقدمات برای اجرای پروژه است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در بخش معدن دارای ارزش افزوده و اشتغال مناسب برای شهرستان است، ادامه داد: طرح دیگری نیز با همراهی سرمایه گذار چینی در زمینه احداث کارخانه فرو سیلیکو منگنز درحال پیگیری است که سرمایه گذار در حال تهیه، تدوین طرح و ارائه طرح برای اخذ مجوزو استعلام‌های لازم است که به زودی زمینه برای اجرای این طرح در محدوده بخش روداب سبزوار  فراهم می‌شود.

پارسی پور با بیان اینکه امروز دولت نگاه ویژه‌ای رونق اشتغال در روستاها دارد، اظهارکرد: یکی از ظرفیت‌های موجود در روستاها، احداث صنایع تبدیلی است که در این زمینه سعی شد تا از تسهیلات اختصاص داده شده دولت برای اجرای این طرح، جلب و جذب سرمایه گذاران به نحو مطلوبی استفاده شود.

وی افزود: در سند توسعه به افزایش توانمندی و شتاب به بخش صنعت شهرستان به عنوان یکی از مهمترین ارکان موثردر رشد اقتصادی شهرستان توجه ویژه‌ای شده است و از این رو تلاش می‌شود تا سهم صنعت در این بخش افزایش یابد که به  همین منظور، عمده پرونده‌هایی که برای پروژه‌ها در دفتر سرمایه گذاری‌های شهرستان تشکیل و تکمیل می‌شود در این حوزه است.

مدیر اجرایی دفتر سرمایه گذاری‌های سبزوار خاطرنشان کرد: از دیگر  اهداف سند توسعه موضوع احداث شهرک قطعه سازی در جهت ساماندهی فعالان صنفی این حوزه به عنوان سومین شهرک صنعتی شهرستان است که در همین راستا نشست‌هایی با اتاق اصناف سبزوار و مدیریت شهرک‌های صنعتی استان برگزار شده و امید است با رفع موانع، مشکلات موجود و ایجاد بستر مناسب زمینه برای ایجاد این مجموعه صنعتی در شهرستان فراهم شود.

پارسی پور در پایان گفت: با تلاش مدیریت سیاسی شهرستان، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، اصناف، بازاریان، افراد مؤثر، دلسوز و همراهی دانشگاه‌ها زمینه برای توسعه سبزوار در حوزهای مختلف فراهم شده است. امروز می‌توان به جرات گفت پرده‌های آهنین سرمایه گذاری در سبزوار کنار رفته و تلاش شده تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی زمینه برای سرمایه گذاری در شهرستان فراهم شود. این تلاش‌ها باعث شده تا امروز سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در سبزوار ذهنیت منفی نداشته باشند، می‌توان گفت امروز سبزوار برای حضور سرمایه گذاران فرش قرمزی پهن کرده و هیچ سرمایه گذاری با دست خالی از این شهر نخواهد رفت.


Leave a Reply

تصویر کپچا

*